לוגו יזם

מיכל שרבט אדריכלים - אדריכל התחדשות עירונית

אייקון בניין 0 מתחמים באיכלוס
אייקון מנוף 0 מתחמים בהיתר
 אייקון שכונה 0 בבקשה להיתר

רוצים לקבל הצעות ממיכל שרבט אדריכלים ואדריכלים מדורגים נוספים?

תודה !

פרטים אודות הבניין שלכם הועברו שיתאימו למימוש הפרוייקט .

שימו לב, כי כל היזמים שאנו בוחרים,עברו בדיקת שירות מקיפה שלנו,ונמצאו מתאימים ומסוגלים לבצע פרויקטים מסוג זה באזורכם

בבחירה של יזמים באופן ידני, יכולים להופיע גם יזמים שלא נבדקו ואושרו על ידנו
אייקון תודה

האג’נדה שלנו

תכנון אדריכלי עם חשיבה כלכלית

"תמיד יעמדו לנגד עיניי החוויה האסתטית לצד מקסום האינטרס הכלכלי של היזם", אומרת האדריכלית מיכל שרבט המתמחה בהתחדשות עירונית, תכנון בנייה רוויה ותב"עות בסמכות מקומית ומחוזית | לימור קלר ניצול קרקע קיימת בצורה היעילה ביותר...

"תמיד יעמדו לנגד עיניי החוויה האסתטית לצד מקסום האינטרס הכלכלי של היזם", אומרת האדריכלית מיכל שרבט המתמחה בהתחדשות עירונית, תכנון בנייה רוויה ותב"עות בסמכות מקומית ומחוזית | לימור קלר

ניצול קרקע קיימת בצורה היעילה ביותר ושיפור התשתיות סביבה, הם מהותה של ההתחדשות העירונית, שנועדה לשפר חזות של מתחמים, להוסיף מקומות חניה לכלי רכב ובמקביל לשמור על שטחים ירוקים. זהו גם תחום עיסוקה המרכזי של אדריכלית מיכל שרבט, בעלת משרד "מיכל שרבט אדריכלים", המתמחה בתכנון בנייה רוויה, תב"עות (תכנית בנין עיר) בסמכות מקומית ומחוזית, תמ"אות, תכנון שכונות, בניית מגדלי מגורים ובנייה פרטית יוקרתית.

כבר 15 שנה שוקדת שרבט על פרויקטים בתחום, כאשר בשלוש השנים האחרונות מתוכן היא פועלת כמשרד עצמאי. תחת ידיה, בין היתר, הוכפלו 12 יחידות דיור באילת ל-24 דירות גן וגג השומרות על פרטיותן, הוגדלו שתי יחידות בעפולה לבניין אחד בן 30 יחידות, ותוכננו פרויקטים של בנייה רוויה בקריית מוצקין ובטירת הכרמל. לכך אפשר להוסיף שש יחידות על שלושה מגרשים במזכרת בתיה הישנה, מתחם מגורים יוקרתי בן 24 דירות בהרצליה פיתוח ועוד היד נטויה. בכולם עמדו לנגד עיניה שילוב הפרויקט ברקמה עירונית פעילה, תוך מבט קדימה, הרבה מעבר לתכנון הנקודתי, כדי לזרז תהליכי אישור ולהימנע מבקשות להקלות. "התכנון שלנו מביא בחשבון את תהליכי ההיתר, הבנייה והעלויות כבר בכתיבת התב"ע, מה שמכניס את הפרויקט לרשות רישוי - מסלול מהיר, ללא עיכובים מיותרים", היא מסבירה את דרך הפעולה של המשרד.

שרבט היא עצמאית, המגדלת מגיל צעיר בכוחות עצמה שני ילדים, היום בני 19 ו-16, ומתחזקת קריירה משגשגת. כבר בילדותה נחשפה לתחום הבנייה וייזום פרויקטים, כבת למשפחה של חברה יזמית בתחום הבנייה. "ינקתי יזמות מגיל צעיר ולא היה לי מושג שאעסוק באדריכלות. רק אחרי שפניתי ללימודי אדריכלות והתחלתי לעסוק בה, הבנתי שאני מתכננת וחושבת בשני כובעים - האחד כאדריכלית והשני כיזמית", היא מעידה על עצמה. "האדריכלות בדמי, ואני רואה שליחות במקצוע כה יצירתי ובעל חשיבות חברתית, סביבתית ואישית, ויחד איתה לא מתפשרת על נוכחות אדריכלית אסתטית".

כיצד בא לידי ביטוי הצד היזמי בעבודת התכנון שלך?

"התכנון האדריכלי שלי מאופיין, מעבר לאדריכלות עצמה, גם בחשיבה על כל העלויות והבנה בצד היזמי. אלה דברים שגדלתי עליהם ואפשר לומר שהם זורמים בדמי, לנגד עיניי החוויה האסתטית לצד מקסום האינטרס הכלכלי של היזם".

בתחום התמ"אות נתקלים לאחרונה שוב ושוב יזמים בשינויי מדיניות על-ידי הרשויות, דבר שמקשה מאוד על אדריכלים ויזמים העוסקים בהתחדשות עירונית. "בזמן תכנון הפרויקט אנחנו מתמודדים עם מדיניות מסוימת, וכשמגיע שלב ההיתר, אותה מדיניות כבר לא רלוונטית משום שהרשות שינתה אותה", היא מסבירה. "האדריכלים נאלצים לתכנן מחדש, היזם צריך לשלם על כך, וההליך הופך לפחות רווחי עבורו, מה עוד שהדיירים נפגעים, משום שהדרישות מושתות בסופו של דבר עליהם".

שרבט "על הרשויות המקומיות להתחשב באזורי התחבורה הציבורית ולהוריד בהתאם את היחס הנדרש בין חנייה לדירות. הרי לא יהיה כלכלי ליזם לחפור מרתפים כדי לעמוד בכמות החנייה הנדרשת, ובסופו של דבר הפרויקט לא יהיה כדאי.

מבט אנושי

בהסתכלות על מרחב מעדיפה שרבט את מבט המאקרו. עבודתה בתכנון התב"עות מתווה דרך חיים עבור אנשיםהחל מרמת השכונה והרחוב ועד חלל הבית והחצר. "אני מביאה בחשבון את דרך החיים של האנשים, המבט שלי על חיי החברה והמשפחה בתוך הבניין הוא יותר אנושי".

והיא אכן שואפת לייפות את כל הארץ, עובדת ברחבי הצפון ועד הדרום. יחד עם זאת, היא לא יכולה להתעלם מהפער הניכר בתחום ההתחדשות העירונית בין המרכז לפריפריה. "חיזוק במסגרת תמ"א 38 נדרש גם בצפון ובדרום, במיוחד בגלל הימצאותנו על תפר השבר הסורי-אפריקאי המועד לפורענות, אבל בגלל חוסר ביקוש לדיור במקומות האלה, אף אחד לא מעוניין ליזום בהם תמ"אות. העיריות לא יודעות להתמודד עם זה, אין להן מדיניות בנושא, וכך ההתחדשות העירונית מיושמת רק באזור המרכז שבו חסרות קרקעות ומחירי הדירות גבוהים, מה שמאפשר ליזם רווחיות יפה".

שרבט מקווה שהממשלה תיזום מהלכים כלכליים מיטיבים, למשל בדמות קרקעות משלימות ליזמים או זכויות בנייה נוספות אשר תאפשר ליזמים רווחיות סבירה. "אי אפשר לפעול רק במרכז, והשליחות שלי כאדריכלית היא להעלות את הנושא למודעות ולהציף אותו כדי שיימצאו הפתרונות המתאימים".

בתחום הקריירה האישית היא שואפת להתמקם בין המשרדים המובילים בארץ להתחדשות עירונית, תב"עות ותמ"אות וקוראת לחברות היזמיות להכיר משרדי אדריכלים בעלי ניסיון רב כשלה: "הם יקבלו את כל המענה הרצוי, החל מתכנון מעמיק, פרטני ומקצועי ועד מענה אישי, שהם לא תמיד מוצאים במשרדים גדולים או בעלי שם". 

 

מי אנחנו

תמונה יזם
מיכל שרבט אדריכלית (צילום: רווית תורקיה)

מפת פרויקטים של מיכל שרבט אדריכלים

close window icon
לוגו פרויקט
שכונה:
סטטוס:
סוג תמא:
אדריכל:
יזם:
עו"ד:
התארגנות
בקשת היתר
קבלת היתר
מאוכלס

רשימת הפרויקטים