לוגו יזם

דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן ועמית גרוס משרדי עורכי דין - עו"ד התחדשות עירונית

Certified image

דורג ברשימת 30 המשרדים המובילים בייצוג בעלי דירות 2018 CitySquare

אייקון בניין 4 בניינים באיכלוס
אייקון מנוף 21 בניינים בהיתר
אייקון שכונה 25 בבקשה להיתר

רוצים לקבל הצעות מדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן ועמית גרוס משרדי עורכי דין ועורכי דין מדורגים נוספים?

תודה !

פרטים אודות הבניין שלכם הועברו שיתאימו למימוש הפרוייקט .

שימו לב, כי כל היזמים שאנו בוחרים,עברו בדיקת שירות מקיפה שלנו,ונמצאו מתאימים ומסוגלים לבצע פרויקטים מסוג זה באזורכם

בבחירה של יזמים באופן ידני, יכולים להופיע גם יזמים שלא נבדקו ואושרו על ידנו
אייקון תודה

האג’נדה שלנו

"בפרויקטי פינוי-בינוי דרוש טיפול כוללני שלוקח בחשבון גם היבטים כלכליים ומיסויים"

כך אומר עו"ד ירון טיקוצקי, שמשרדו ליווה יותר ממאה פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ ומייצג הן יזמים והן דיירים. בתוך כך הוא לא חוסך את ביקורתו על וועדות התכנון והבנייה המקומיות וקובע: "עד לאחרונה פרויקטי פינוי-בינוי רבים לא מומשו בשל היעדר מודעות לצורך...

כך אומר עו"ד ירון טיקוצקי, שמשרדו ליווה יותר ממאה פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ ומייצג הן יזמים והן דיירים. בתוך כך הוא לא חוסך את ביקורתו על וועדות התכנון והבנייה המקומיות וקובע: "עד לאחרונה פרויקטי פינוי-בינוי רבים לא מומשו בשל היעדר מודעות לצורך בניתוח כלכלי. לאחרונה מתחילים לזהות שינוי" | יואל צפריר

"פרויקטי פינוי-בינוי במתחמים גדולים עדיפים על פני תוכניות תמ"א 38 בודדות. תוכניות תמ"א הן טלאי על גבי טלאי ולא נותנות מענה לעומס שנוצר על התשתיות הקיימות"

משרד עורכי הדין DTKG&G - דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, עמית גרוס ושות', הוא אחד המשרדים הראשונים שעסק בכל התחום של התחדשות עירונית. "עוד כשהחלה המגמה של תמ"א 38 ב-2005 כבר היינו פעילים בתחום בפרויקט בקריות", משחזר עו"ד ירון טיקוצקי, מייסד הפירמה שהוקמה לפני 21 שנה ואחד מארבעת הבעלים כיום. "המעורבות שלנו כיום בתחום ההתחדשות העירונית היא גבוהה מאוד ולבד מייצוג יזמים ודיירים אנו גם מעורבים בתהליכי חקיקה ותקינה בתחום ונמצאים בקשר שוטף עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, כמו משרד האוצר, משרד השיכון והבינוי ומשרד הכלכלה, ושותפים לדיונים רבים בתחום".

עו"ד ירון טיקוצקי הוא יוצא רשויות המס ולשעבר פרקליט בפרקליטות הפיסקאלית. הוא בעל ניסיון רב שנים בייצוג בבתי משפט ואל מול רשויות המס ובעל ניסיון עשיר בסוגיות מיסוי בינ"ל ובטיפול בעסקאות מסחריות, בדגש על עסקאות נדל"ן ופרויקטים נדל"ניים, לרבות פרויקטים מורכבים של פינוי-בינוי, עיבוי-בינוי, עסקאות קומבינציה מורכבות וכיוצ"ב. בנוסף הוא מחזיק ברישיון לראיית חשבון וממלא תפקידים ציבוריים כמו יו"ר וועדות ערר לענייני ארנונה עירונית. הוא בוגר במשפטים ובוגר בחשבונאות בהצטיינות - שניהם מאוניברסיטת תל-אביב.

כשאתה בוחן את ענף ההתחדשות העירונית כיום, מהן המסקנות המרכזיות שעולות בדעתך?

"להבנתי, אין כיום ספק שהדרך הנכונה היא פינוי-בינוי ופחות תמ"א לסוגיה. ההסבר לכך הוא פשוט: תמ"א היא יצירה של טלאי על גבי טלאי, בעיקר בכל מה שקשור לחיזוק מבנים. לא ברור עד כמה באמת היא תשרת את הצורך בעמידות של מבנים מול רעידות אדמה ונזקים אחרים ובינתיים היא מייצרת נזקים. למשל, עומסים על התשתיות הפיזיות הקיימות. מנגד, בפינוי-בינוי יש תכנון כוללני יותר וראייה מרחבית, כאשר הוועדה לתכנון ובנייה נותנת את דעתה לסוגיות של תשתית, תחבורה, ניקוז, שטחים ירוקים, שטחי ציבור ('שטחים חומים'), בתי ספר וכיוצ"ב. בפרויקטים פרטניים של תמ"א כל זה לא קיים. אני לא מתנגד, כמובן, לתמ"א, אלא מצביע על חסרונותיה.

"מסקנה שנייה שעליה אני רוצה להצביע היא היעדר כלכליות. במבט-על על כל התחום של פינוי-בינוי בשנים האחרונות, אפשר לראות כי הוא סבל לא פעם מהגשת תוכניות לא-כלכליות. הן אולי היו נכונות תכנונית, אבל לא כלכלית. למעשה, עד שנכנסה המודעות של ניתוח כלכלי יוצרו ואושרו לא מעט תוכניות מתאר שלא היו כלכליות ולכן הן גם לא מומשו. הוועדות הציגו נתוני מכפילים נדרשים, אך המגרשים לא יכלו לעמוד בצפיפות הנדרשת, במיוחד לאור הדרישה למרתפי חניה. בכלל, כל הנושא של חניה זו צרה לאומית. לאחרונה אנו עדים לשינוי מגמה, לשמחתי, של צמצום תקני חניה. הפתרון טמון כמובן בתחבורה ציבורית יעילה, אך קצב הפיתוח שלה הוא איטי, אם להשתמש בלשון עדינה".

מה לגבי העברת הסמכויות מוועדות התכנון והבנייה המחוזיות למקומיות?

"בעיני זו תקלה. זה הדביק את כל נושא התכנון בתחלואי השלטון המקומי - נפוטיזם, חוסר יושרה וחוסר מקצועיות, שמובילים להחלטות תמוהות וגחמניות של מהנדסי ערים, שקיבלו לפתע סמכויות רחבות. בסופו של דבר זה גורם להקפאת חלק גדול מהפרויקטים המתוכננים. בוועדות המחוזיות יושבים אנשי מקצוע טובים יותר, שמונעים פחות משיקולים עירוניים צרים, או שיקולים אלקטורליים, והיחסים עם היזמים והקבלנים הם יותר על בסיס מקצועי ולא אישי. בקיצור, בעיני זה מהלך שלא צלח ולא הוכיח את עצמו".

ליווי משפטי מקצועי

משרדו של טיקוצקי מייצג כיום גם יזמים שעוסקים בפרויקטי התחדשות עירונית וגם דיירים. האם זה לא יוצר סוג של פיצול אישיות? "לגמרי לא", הוא משיב. "ההפך הוא הנכון. יש יתרון גדול לעו"ד שמכיר את צורת החשיבה ודפוסי ההתנהגות של שני הצדדים המרכזיים לעסקאות הללו. נניח שאני מייצג יזם. אני יודע לומר לו מה הצד השני חושב. בהקשר אחר אני גם יודע לומר ליזם מתי הדרישה שהוא מציג לבנק במהלך הליווי הבנקאי היא הגיונית ונכונה ומתי היא בלתי סבירה.

"הוא הדין כשאני מייצג דיירים. אני יודע לומר להם מתי עמדת היזם היא נכונה ועניינית ומתי לא, פשוט כי אני מכיר את המטרייה מקרוב. אני יודע לומר להם עד כמה אפשר למתוח את גבול ומה ניתן להשיג ומה לא במו"מ. חשוב להדגיש, כי לעולם לא אייצג שני צדדים באותו פרויקט ואני מקפיד שלא להיקלע לניגודי עניינים ולא להפר את כללי האתיקה. מעבר לכך, אני רואה יתרון עצום בהיכרות שלנו עם שני הצדדים".

אילו עוד יתרונות יש למשרד בתחום הנדל"ן?

"המשרד מאוד בקיא בכל סוגיות המיסוי הנדל"ני. זהו יתרון עצום בעיני. אני בעצמי גם רו"ח בהשכלתי. בנוסף לעורכי דין מועסקים בפירמה גם רואי חשבון ויוצאי רשות המיסים. זה מאפשר למשרד לתת ליווי משפטי מקצועי ללקוחות בתחום הנדל"ן וכן להתמודד בהצלחה עם מגוון רחב של סוגיות מיסוי הכרוכות, מטבע הדברים, בעסקאות נדל"ן מורכבות, תוך גיבוש רעיונות משפטיים מקוריים ויצירתיים המתיישבים עם הוראות החוק וממצים את הקלות המס האפשריות במסגרת החוק".

תאר את הפעילות שלכם בתחום הנדל"ן.

"משרדנו מלווה ונותן שירותים משפטיים לחברות יזמיות מובילות כגון אחים דוניץ, קבוצת אלמוג, קבוצת כנען, איתי וחן גינדי ועוד, כמו גם לחברות יזמיות וקבלניות קטנות יותר. בנוסף להתמחות שלנו בתחום ההתחדשות העירונית, פעילות אנשי המשרד בדסק הנדל"ן כוללת טיפול במגוון רחב של פרויקטים, לרבות פרויקטים רבי היקף שבהם נדרש טיפול מורכב, אשר כולל ליווי תהליכים תכנוניים ארוכים ומסובכים וייצוג בעלי קרקע מול רשויות התכנון והרשות המקומית, ליווי תהליכי אישור תוכניות, ליווי תהליכי חלוקת מקרקעין בדרך של פירוקי שיתוף ותוכניות איחוד וחלוקה ועוד".

נחזור לתחום ההתחדשות העירונית. מה היקף העשייה שלכם בתחום זה?

"עד היום ליווינו מעל מאה פרויקטים של תמ"א-38 ופינוי-בינוי ועוד היד נטויה. הטיפול שלנו הוא כוללני, מא' ועד ת'. החל משלב בחירת נציגות הדיירים, התקשרות עם יזם, ניהול המו"מ, ליווי תכנוני והסדרת הזכויות לאורך שנים, שכן מדובר בנושא הנמצא בשינוי מתמיד. זאת לצד טיפול מול הבנקים המלווים במקרה של ייצוג יזמים, אחזקת ערבויות בנאמנות, דרך ישיבות מעקב עם היזם כדי לוודא עמידה בלו"ז יחד עם המפקח מצד הדיירים, מסירת הדירות וטיפול בליקויים, אם מתגלים כאלה, ועד רישום הבית המשותף, תוך הקפדה על רישום כל הזכויות כפי שצריך. זה כולל כמובן טיפול בכל היבטי המס וחשיפות המס וייצוג מול כל הרשויות המיסוי והמקרקעין".

ספר על כמה מהפרויקטים שליוויתם בתחום ההתחדשות העירונית.

"פרויקט מעניין אחד היה 'פרויקט כנען', מתחם של פינוי-בינוי ברח' החולה ברמת גן הנקרא 'סמארט טאואר'. במסגרת הפרויקט פונו 70 דירות שבמקומן נבנו כ-200 דירות חדשות בשני מגדלים. האכלוס צפוי ברבעון הראשון של 2019. פרויקט אחר הוא של קבוצת אלמוג (אלמוג-קדאי), חברה בורסאית שהמטה שלה יושב ביבנה. הקבוצה בנתה ברח' יחזקאל בחיפה פרויקט גדול של פינוי-בינוי במסגרתו פונו 25 דירות ותחתן הוקמו 80 דירות חדשות. גם כאן האכלוס צפוי ברבעון הראשון של 2019".

אילו פרויקטים אתם מלווים כיום?

מי אנחנו

תמונה יזם
ירון טיקוצקי עו"ד (רו"ח) (צילום: סיגל סבן)

מפת פרויקטים של דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן ועמית גרוס משרדי עורכי דין

close window icon
לוגו פרויקט
שכונה:
סטטוס:
סוג תמא:
אדריכל:
יזם:
עו"ד:
התארגנות
בקשת היתר
קבלת היתר
מאוכלס

רשימת הפרויקטים

מובהר כי הנתונים הכמותיים המפורסמים במסגרת הדירוג הינם בהתאם לנתונים הידועים בשוק נכון למועד הבדיקה בלבד. הדירוג באתר אינו מהווה המלצה כלשהי של האתר להתקשרות עם יזם כלשהו והוא אינו בא להחליף שיקול דעת עצמאי של המשתמש.